Dostali kościół za złotówkę, sprzedają za miliony
Kontrowersyjna decyzja Archidiecezji Wrocławskiej
Kościół pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Brzegu. Na msze chodzili tutaj nasi rodzice i dziadkowie. To tu wielu ze starszych brzeżan obchodziło święta, brało śluby czy przystępowało do I Komunii Świętej. Piszemy „starszych”, bowiem od 2003 roku obiekt nie służy już ani jako świątynia rzymskokatolicka, ani jako inne miejsce sakralne. Teraz Archidiecezja postanowiła sprzedać kościół, co wzbudziło silne kontrowersje wśród lokalnej społeczności.
To mógł być bardzo opłacalny interes
Kiedy kościół Apostołów Piotra i Pawła przestał służyć wiernym, został on zakupiony przez nasz samorząd. Następnie, zgodnie z uchwałą Rady Miasta i Gminy Brzeg z 2003 roku nieruchomość została przekazana Archidiecezji Wrocławskiej i to za symboliczną złotówkę. Okazuje się, że Archidiecezja ma nosa do interesów, bowiem niedawno wystawiła kościół na sprzedaż za… 2,5 mln złotych. Sprawa ta szybko została nagłośniona przez ogólnopolskie media i odbiła się echem w całym kraju.
Kościół miał znów służyć celom sakralnym
W 2§ wspomnianej uchwały Miasta i Gminy Brzeg widnieje zapis, że nieruchomość zostanie przekazana na rzecz Archidiecezji Wrocławskiej na drodze darowizny w celu jej odbudowania oraz przywrócenia w niej kultu religijnego. Tak została sformułowana wola darczyńcy, czyli naszego samorządu. Tymczasem od darowizny minęło 19 lat, a kościół ani przez jeden dzień w tym czasie nie służył wiernym. Mało tego – nieruchomość otrzymała spore dotacje, właśnie na cel wyrażony w uchwale.
Zrozumiałe jest to, że wiele osób oczekiwało reakcji ze strony włodarzy Brzegu. Jednak zamiast wyrażenia sprzeciwu wobec działań Archidiecezji albo jasnego potępienia takich praktyk, usłyszeliśmy tylko wyrażenie nadziei, że kościół nie zostanie sprzedany, a kupiec zweryfikuje ofertę Archidiecezji. Jak to się mówi: to są ręce, które opadają.
Kościół Apostołów Piotra i Pawła jest najstarszym tego typu zabytkiem w Brzegu.

80-lecie OSP w Przylesiu: Wspomnienia, wdzięczność i radość wśród społeczności
Brzeg uroczyście kończy kurs podoficerski „SONDA” dla terytorialsów
Złote gody w Grodkowie: pary uhonorowane medalami za 50 lat wspólnego życia
Nowy zarząd OSP w Grodkowie: gratulacje dla wybranych strażaków i podziękowania dla ustępujących
Nowe szanse zawodowe czekają na Targach Pracy w Brzegu!
Nowi żołnierze składają przysięgę w historycznym zamku Piastów
Karta rowerowa – krok w stronę niezależności dzieci na drodze
Jazzowy wieczór w Grodkowie: Tomaszewski Kubiszyn Dobrowolski Trio na żywo!
Brzeg zdobywa brąz w „Dzielnicowym Roku 2026” w Opolu!
Jak przetrwać upały? Kluczowe zasady dla zdrowia latem