Prąd przeszło dwa razy droższy niż zakładano
Była mowa o 2,1 mln, wyszło 5,2 mln
Chyba każdy z nas spodziewał się, iż w tym roku zapłaci znacznie więcej za prąd. Brzeżanie to ludzie inteligentni, którym nie można zarzucić naiwności. Kryzys energetyczny dotknął nas wszystkich i musiało się to odbić na naszych portfelach. Jednakże scenariusz cenowy, który się właśnie ziszcza na naszych oczach przekroczył nawet najbardziej pesymistyczne założenie. Pierwotnie w tym roku gmina Brzeg miała kupić energię elektryczną za kwotę 2,1 mln złotych. Okazuje się, że zapłaci najmniej 5,2 mln zł. A może i jeszcze drożej.
Za co gmina oświetli ulice?
Pozyskanie energii elektrycznej ma służyć gminie Brzeg do oświetlenia ulic. Początkowo gmina zakładała 2,1 mln złotych na ten cel – taki też budżet ustalono. Jednakże po sesji Rady Gminy 14 września w środę, burmistrz Brzegu poinformował, że oferty przetargowe, które wpłynęły do gminy są znacznie droższe. Najtańsza z nich wynosi bowiem 5,2 mln złotych, natomiast najdroższa 5,46 mln złotych. Na domiar złego nic nie wskazuje na to, by miała nagle pojawić się jakaś znacznie tańsza energia. Jeśli więc gmina Brzeg nie kupi prądu, to wówczas zostaniemy z ciemnymi ulicami.
Jakie rozwiązania ma gmina?
Gmina może oczywiście unieważnić przetarg. Pytanie tylko co dalej? Skąd wówczas Brzeg pozyska energię i ile za nią zapłaci? Innym rozwiązaniem jest znalezienie dodatkowych 3 mln złotych. Jednakże trudno teraz znaleźć pole, z którego można by było poczynić aż tak duże oszczędności.
Oszczędzać trzeba na wszystkim
Duże miasta rezygnują ze zbytku zużycia energii. Np. Kraków przestał oświetlać zabytki. Być może gmina Brzeg powinna pójść za tym przykładem i zrezygnować z oświetlania tego, co nie jest konieczne.

80-lecie OSP w Przylesiu: Wspomnienia, wdzięczność i radość wśród społeczności
Brzeg uroczyście kończy kurs podoficerski „SONDA” dla terytorialsów
Złote gody w Grodkowie: pary uhonorowane medalami za 50 lat wspólnego życia
Nowy zarząd OSP w Grodkowie: gratulacje dla wybranych strażaków i podziękowania dla ustępujących
Nowe szanse zawodowe czekają na Targach Pracy w Brzegu!
Nowi żołnierze składają przysięgę w historycznym zamku Piastów
Wakacyjne spotkanie Młodzieżowego Klubu Książki: dyskutujemy o „Więźniu labiryntu”!
Wakacje 2026: Policja intensyfikuje kontrole na drogach dla bezpieczeństwa podróżnych
Zostań detektywem i walcz z przestępczością zorganizowaną w Warszawie!
Ósmoklasiści z Olszanki zwiedzają Urząd Gminy i uczą się o jego pracy