Opolski ZUS nakłada na 55 osób obowiązek zwrotu nieprawnie pobranych zasiłków chorobowych w ostatnim kwartale 2023 roku
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Opolu zakomunikował, że w ostatnim kwartale 2023 roku zażądał zwrotu niewłaściwie otrzymanych świadczeń chorobowych od 55 osób. Informację tę przekazał Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik ZUS w Opolu. Zgodnie z jego doniesieniami, osoby te niesłusznie korzystały z prawa do zasiłku, wynikającego ze zwolnień lekarskich.
W ciągu ostatnich miesięcy 2023 roku ZUS w Opolu zauważył nieznaczny wzrost liczby przypadków, gdzie orzeczenia lekarskie dotyczące zwolnienia od pracy były kwestionowane przez lekarzy orzeczników pracujących dla instytucji.
Szczurek wyjaśnił: „W ostatnim kwartale poprzedniego roku, opolski oddział ZUS zmusił do zwrotu zasiłków chorobowych aż 55 osób. Łączna suma niewłaściwie pobranych świadczeń wyniosła 73,3 tysiące złotych. To efekt przeprowadzonej kontroli w zakresie prawidłowości korzystania ze zwolnień lekarskich. W trakcie pierwszych miesięcy 2024 roku poddano weryfikacji aż 654 osób ubezpieczonych w województwie opolskim. Zauważono, że skala nieprawidłowego korzystania z urlopów zdrowotnych była nieco większa pod koniec roku niż w okresie letnim (III kwartale) 2023 roku, kiedy to obowiązek zwrotu niewłaściwie wykorzystanych zasiłków chorobowych nakazał Zakład 30 pracownikom. Wartość niewłaściwie pobranych świadczeń oceniono wówczas na 71,4 tysiące złotych.”

Zanurz się w zdrowie jelit w Brzeskim Centrum Medycznym
Zrób krok ku zdrowiu: weź udział w akcji jelito 3D!
Bohaterowie zdrowia: Świętujemy Dzień Farmaceuty i Opiekuna Medycznego!
Bohaterowie codziennej troski – świętujemy Dzień Pielęgniarek i Położnych
Oddaj krew, uratuj życie – weź udział w akcji w Opolu!
Skuteczna współpraca instytucji dla bezpieczeństwa dzieci w Brzegu
Wakacyjne bezpieczeństwo w Powiecie Brzeskim: kluczowe ustalenia z zarządzania kryzysowego
Marek Mielnik zagra klasykę w Grodkowie: koncert organowy w kościele św. Michała
Rattanowe inspiracje: Twórcze warsztaty w Bibliotece Centralnej
Policjanci z Brzegu triumfują w nocnym półmaratonie we Wrocławiu!