Jak żyli i rządzili brzescy książęta? Część 5
Powolny upadek Piastów Śląskich
W wieku XIII Dolny Śląsk był niewątpliwie najbogatszym regionem w tej części Europy, którym rządzili Piastowie. Liczne spory i próby opanowania przez poszczególnych książąt nie tylko rozleglejszych terenów ale nawet mniejszych miejscowości świadczyły o tym, jak bardzo ziemie te są pożądane przez władców. Z czasem Dolnym Śląskiem zainteresowali się także władcy Czech. W ostatnim wpisie z tego cyklu mówiliśmy o początkach rządów Bolesława III Rozrzutnego, kiedy to jego kariera zapowiadała się naprawdę obiecująco. W końcu nie bez kozery otrzymał on wówczas tytuł Dziedzica Korony Polskiej. Dzisiaj przyjrzymy się dalszej części jego rządów oraz poznamy odpowiedź na pytanie jak zaczął się upadek Piastów na Dolnym Śląsku.
Wojny i rozrzutność
W 1306 roku Bolesław III postanowił zawalczyć o dziedzictwo po zmarłym królu Polski i Czech Wacławie II. Książę Śląski nie miał jednak wystarczająco dużo sił, aby prowadzić dłuższą militarną kampanię przeciw Władysławowi Łokietkowi. Dodatkowo Bolesław musiał prowadzić wojnę z książętami głogowskimi. W wyniku tego drugiego konfliktu udało mu się pozyskać pieniądze od Mikołaja I Opawskiego, co było zwrotem za zaległy, należny księciu posag od Wacława II.
W 1311 roku Bolesław III podzielił swoje księstwo między młodszych braci, samemu decydując się na objęcie tronu w Brzegu. Dzięki temu udało mu się pozyskać dodatkowe środki finansowe w wysokości 50 tys. grzywien w złocie. Bolesław miał bardzo ambitne plany, związane między innymi z dalszym poszerzaniem swoich włości. Spowodowało to, że zaniedbywał on swoje ziemie, tracąc przy tym spore ilości pieniędzy. Stąd właśnie wziął się jego przydomek – Rozrzutny.
Utrata samodzielnej władzy
Bolesław III szybko pożałował tego, że przekazał on Wrocław młodszemu bratu, Henrykowi VI. Rozrzutny sprzymierzył się wówczas z Władysławem Łokietkiem i postanowił odzyskać największe miasto Dolnego Śląska. Wojna wybuchła w 1312 roku. Wrocławia nie udało się nigdy zdobyć, a z wojny tej skorzystał tylko Łokietek, któremu udało się zająć większość Wielkopolski.
Henryk VI obawiając się dalszych zapędów swojego starszego brata postanowił oddać hołd lenny cesarzowi niemieckiemu Ludwikowi IV Wittelsbachowi. Akt ten znacznie pokrzyżował plany Bolesława III względem brata oraz dzielnicy wrocławskiej. Dodatkowo znów zaostrzył się konflikt z piastami głogowskimi. Sytuację tę wykorzystał król czeski Jan Luksemburski, który nakłonił Bolesława do złożenia hołdu lennego w 1329 roku.
Kłopoty finansowe i śmierć
Przydomek Rozrzutny idealnie pasuje do dalszego życia księcia. Początkowo wydawało się, że będzie jednak odwrotnie i że Bolesław będzie raczej chciał żyć skromniej. Jego synowie dorośli, on zaś wycofał się do Brzegu. Jednakże dalej żył rozrzutnie organizując wystawne bale, przez co popadł w tarapaty finansowe. Zmarł w 1352 roku.
Jeżeli interesuje Cię historia, to zajrzyj do wpisów na stronie Nieznana Historia.