Znalezisko archeologiczne z XVI wieku odkryte w Gimnazjum Piastowskim: drewniany wodociąg
Rozpoczęte prace archeologiczne na obszarze Gimnazjum Piastowskiego przyniosły fascynujące odkrycie. W trakcie badań natrafiono na znaczący artefakt technologiczny z przeszłości – drewniany wodociąg. Jest to wyjątkowe znalezisko, którego historia sięga aż XVI wieku. Wodociąg znajduje się zachowany w doskonałym stanie, metr pod obecnym poziomem ziemi.
Wiele osób może nie być świadomych, jak kiedyś wyglądało zaopatrzenie miasta Brzegu w wodę. Początkowi mieszkańcy średniowiecznego osiedla prawdopodobnie korzystali z rzeki Odry jako głównego źródła wody. W wiekach XII i XIII, rzeka ta była na tyle czysta, że można było bezpiecznie spożywać jej wodę. Jednak ze względu na ukształtowanie terenu, dostarczanie wody do wyżej położonych miejsc Brzegu było utrudnione.
W związku z tym powstała konieczność zbudowania studni, które jednak nie były głębsze niż 4 metry. Taka niewielka głębokość była wynikiem specyficznej geologii terenu, na którym warstwa skał nieprzepuszczalnych dla wody zaczyna się już na głębokości około 13 metrów. Niestety, takie płytkie studnie szybko ulegały zanieczyszczeniu i zamulaniu, co negatywnie wpływało na jakość wody. W rezultacie konieczne było budowanie kolejnych studni.