Jak żyli i rządzili brzescy książęta? Cześć 7
Miał rządzić syn czy jednak wnuk?
W ostatnim wpisie z tego cyklu omawialiśmy żywot księcia Ludwika I. Był to władca doprawdy długowieczny, a jego bogaty życiorys na pewno zasługuje na chwilę uwagi – dlatego, jeśli jesteś tu po raz pierwszy, to serdecznie zapraszamy do lektury poprzednich części. Długowieczność Ludwika sprawiła, że gdy jego syn miał zasiąść na tronie w Brzegu, to jak na realia średniowiecza był już starym człowiekiem. Niektórzy zadają sobie pytanie, czy to właśnie nie wnuk Ludwika powinien objąć tron bezpośrednio po śmierci dziadka. Dziś poznamy ich obu – zarówno syna Ludwika, jak i jego wnuka.
Henryk VII nie zdążył sobie porządzić…
O Henryku VII z Blizną można powiedzieć na pewno to, iż był to książę bardzo pechowy. Znacznie mniej – praktycznie: nic – nie można za to powiedzieć o jego panowaniu, gdyż to było zbyt krótkie, by można było wystawić merytoryczną ocenę. Henryk urodził się w 1343 roku, natomiast Ludwik I zmarł w 1398 roku. Obejmując więc tron w Brzegu Henryk VII miał już 55 lat i nigdy wcześniej nie miał własnej dzielnicy. Zmarł po 8 miesiącach panowania, 11 lipca 1399 roku. I to tyle na temat tego władcy.
Książę, który trafił do niewoli Saracenów
Ludwik II był synem Henryka VII i po śmierci ojca, będąc bardzo młodym władcą – miał zaledwie 19 lat – wykazał się dużą odpowiedzialnością. Najpierw wszedł w sojusz ze swoim bratem, Henrykiem, a także poprzysiągł wierność władcy Czech Wacławowi IV Luksemburskiemu. W 1405 roku Ludwik II udał się z pielgrzymką do Ziemi Świętej, gdzie został pojmany przez Saracenów. Jego brat Henryk musiał nałożyć na mieszkańców Brzegu specjalny podatek, aby wykupić brata. Na szczęście udało się zapłacić żądany okup.
Po powrocie na Śląsk Ludwik II popadł w konflikt z bratem w sprawie dziedziczenia księstwa legnickiego. W późniejszych latach toczyły się między nimi wojny. Ludwik II zmarł 30 kwietnia 1436 roku.