Jak żyli i rządzili brzescy książęta. Część 2
Koniecznie zobacz pierwszy wpis
Jeżeli widzisz ten cykl o brzeskich książętach po raz pierwszy, to koniecznie zachęcamy, abyś zapoznał się z pierwszym artykułem z tego cyklu. Wówczas zaczęliśmy omawiać w nim biografię księcia Bolesława II Rogatki, pierwszego pana w Legnicy i Brześciu. Jego życiorys jest na tyle bogaty, że należało rozbić go na dwa wpisy. Dzisiaj kontynuujemy opowieść o tym niezwykle fascynującym człowieku.
Bratobójcza wojna
W efekcie pretensji do stolca wrocławskiego, jakie Bolesław Rogata wystosował wobec swojego brata, Henryka III Białego, między braćmi rozpętała się wojna. Działo się to w roku 1248. Jak to zwykle bywa w takich przypadkach głównym problemem nurtującym dwóch książąt, prowadzących wojny był brak pieniędzy. Bolesław postanowił zaradzić temu w taki sposób, że najpierw podzielił, a potem sprzedał część ziemi lubuskiej. Jedna część przypadła magdeburczykom, a druga brandenburczykom. Niemcy w zamian obiecali zbrojne wsparcie dla Bolesława. Czy mu się to opłaciło?
Absolutnie nie, bo po pierwsze obecność Niemców na dworze książęcym wywołała głębokie niezadowolenie wśród wasali Bolesława. Wprawdzie wsparcie militarne pozwoliło Bolesławowi odnieść początkowe zwycięstwa nad Henrykiem, ale wtedy ze studiów powrócił ich młodszy brat Konrad, urodzony w 1230 roku. Konrad zarządzał od Bolesława, aby ten wydzielił mu dzielnicę w Głogowie. Bolesław odmówił, w związku z czym Konrad przystąpił do Przemysława I.
Bolesław Rogatka nie był w stanie przeciwdziałać połączonym siłom wrocławskim Henryka III oraz wielkopolskiemu wsparciu, udzielonemu Konradowi. W wyniku tego utracił znaczną część ziem, co zakończyło wojnę w 1251 roku.
Późniejszy żywot
Bolesław Rogatka pozostawał w dobrych stosunkach z Henrykiem Białym, jednocześnie cały czas prowadząc otwarty konflikt z Konradem. Sławy nie przyniósł mu też konflikt z biskupem wrocławskim, Tomaszem, w wyniku czego Bolesław musiał ukorzyć się przed drzwiami katedry wrocławskiej. Mimo, że był najstarszy przeżył zarówno Henryka III Białego, zmarłego w 1266 roku, jak i Konrada, zmarłego w 1272 roku.
W 1277 roku Bolesław Rogatka zainicjował porwanie księcia Henryka IV Probusa, syna Henryka III Białego. Porwanie udało się, ale sprzeciwili się temu władcy Czech i Głogowa. W tym samym roku doszło do bitwy pod Stolcem, którą wygrał syn Bolesława, Henryk V. Spowodowało to, że Henryk IV zrzekł się na rzecz Bolesława 1/3 ziem swego księstwa.
Bolesław Rogatka zmarł w 1278 roku i spoczął w Legnicy.
Chcesz dowiedzieć się więcej o Bolesławie Rogatce? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.