Ciekawa historia miasta Grodkowa
Miasto, które podźwignęło się z upadku
Jakiś czas temu pisaliśmy o początkach miasta Grodkowa, które jest położone w powiecie brzeskim. Dziś przyjrzymy się wspólnie temu, jak wyglądały losy tej miejscowości trzysta lat temu…. i trochę później.
W I połowie XVII wieku cały Śląsk znajdował się pod panowaniem Królestwa Prus. Należy pamiętać, że w tamtym okresie toczyły się liczne wojny między państwami niemieckimi. Przez Śląsk przechodziła prawdziwa burza, wiele miast ucierpiało, natomiast niekiedy niektórym miastom udawało się wyjść z opresji bez szwanku. Grodków na początku ucierpiał w trakcie wojennej nawałnicy. Jednakże później, kiedy król Fryderyk II Wielki prowadził wojnę z Saksonią, Grodków znajdował się daleko od śmierci, gwałtów, rabunku, pożaru i głodu.
W tamtym okresie Grodków starał się odrodzić po poprzedniej wojnie. Mieszkańcy miasta wzięli się ostro za odbudowę, inni podjęli próbę ożywienia handlu. Miejscowi nie zapomnieli także o umocnieniach obronnych. Wokół miasteczka wyrósł więc wał ziemny, a funkcje obronne pełniły także wieże. Poza tym w Grodkowie nie brakowało niczego, był tu i ratusz, i miejsce na handel, były kupieckie sukiennice, a także liczne warsztaty i inne miejsca, które pozwalały mieszkańcom żyć w dobrobycie.
Miasto, które ominęła wojna
Kiedy Grodków kwitł i jego mieszkańcy żyli sobie w najlepsze wokół szalała wojna siedmioletnia. Jednakże mieszkańcy, choć znajdowali się daleko od złowrogiej zawieruchy nie pozostawali obojętni politycznie. Choć Grodków znajdował się pod panowaniem pruskim, miejscowi wyrazili poddańczość wobec cesarzowej Marii Teresy, władczyni Austrii. Była to wyraźna zmiana kierunku poparcia, natomiast nie trwało to zbyt długo. Mieszkańcy zmienili zdanie po bitwie pod Lutynią.
Grodków znów zwrócił się w stronę króla Fryderyka II kiedy to rozgromił on armię austriacką. Co ciekawe, choć większość mieszkańców była wyraźnie propruska, część wciąż buntowała się przeciw królowi. Jeden z mieszkańców, który pochodził z okolic zamierzał nawet porwać Fryderyka. Spisek jednakże został w porę wykryty.
Jeżeli interesuje Cię historia Śląska koniecznie zajrzyj do tego artykułu.