Jak żyli i rządzili brzescy książęta? Część 4
Następca polskiego króla
Po krótkiej przerwie wracamy do cyklu naszych wpisów historycznych. W ostatniej, części 3 poznaliśmy życiorys Henryka V Brzuchatego – księcia ambitnego, którego spotkał straszliwy los. Natomiast w pierwszych dwóch częściach poznaliśmy Bolesława II Rogatkę, ojca Henryka. Jeśli zapoznajesz się z naszym cyklem dopiero teraz, to serdecznie zapraszamy do poprzednich wpisów, gdyż biografie wyżej wymienionych władców są niezwykle ciekawe. Dzisiaj poznamy Bolesława III Rozrzutnego. Czy wiesz, że przez pewien czas był on następcą polskiego króla?
Dziecko wyniesione przed tron
Bolesław przyszedł na świat 23 września 1291 roku. Był to najstarszy syn Henryka V. Ojciec osierocił Bolesława w 1296 roku. Z racji tego, że książę miał zaledwie 5 lat nie mógł on objąć samodzielnych rządów we Wrocławiu, Legnicy i Brzegu (księstwa te dziedziczył bezpośrednio po ojcu). Opiekę na małoletnim przejął więc brat jego ojca, książę jaworski Bolko I Surowy. Stał się on tym samym regentem trzech wyżej wymienionych księstw. Jednakże Bolko I zmarł w 1301 roku i znów pojawił się problem sprawowania władzy. 10-letni chłopiec nie mógł bowiem jeszcze samodzielnie sprawować rządów. I wówczas do gry o tron włączył się król Polski i Czech, Wacław II Przemyślida. Postanowił on ożenić Bolesława ze swoją córką, 7-letnią wówczas Małgorzatą. W wyniku tego Bolesław stał się potencjalnym następcą króla Polski. Z początku nie miało to bardzo dużego znaczenia, gdyż Wacław II posiadał syna, również Wacława. Jednakże to, co stało się potem całkowicie zmieniło sytuację.
Dziedzic Królestwa Polskiego
Wacław II był chory na gruźlicę. Po nagłych atakach choroby w 1305 roku osłabł znacznie i szybko zmarł. Wówczas koronę czeską oraz tron księstwa krakowskiego przejął jego syn, Wacław III. Ten jednak został zamordowany w Ołomuńcu w 1306 roku. W tym samym roku Bolesław III, w wieku 15 lat objął samodzielne rządy w swoich księstwach. Od razu też przyjął tytuł Dziedzica Królestwa Polskiego i zgłosił swoje pretensje do korony. Jednak równocześnie Kraków chciał przejął Władysław II Łokietek. Fakt, że Bolesław III stał się poważnym kandydatem do objęcia władzy nie tylko w Polsce, ale też w Czechach stał się przyczynkiem do rozpętania wojny na Dolnym Śląsku. Ale o tym, jak również o tym, co się stało później opowiemy sobie w kolejnym wpisie.
W tym artykule poznasz wiele faktów z życia innej postaci historycznej, a mianowicie Romana Dmowskiego.