Grodków – miasto z historią
Średniowiecze
Gmina Grodków leżąca w naszym powiecie zapewne nie jest znana każdemu. Pewnie niewiele osób wie, że historia Grodkowa sięga aż 800 lat wstecz. W latach 40-tych XIII wieku na te ziemie przybyło wielu osadników, co wiązało się z lokowaniem miast na prawie niemieckim. Miasto Grodków powstało w latach 1244-1250. Pierwsze polskie zapiski, potwierdzające założenie Grodkowa pochodzą z 1250 roku. II połowa XIII wieku to intensywny rozwój miasta. Powstały tutaj liczne budynki, zarówno mieszkalne jak i te służące rozwojowi rzemiosła.
Okres rozwoju zahamował w 1289 roku najazd tatarski. Jednakże już na początku XIV wieku dzięki nowym przywilejom Grodków znów mógł cieszyć się dobrobytem. Od 1320 roku Grodków znajdował się w Królestwie Czeskim. Był to dobry czas dla miasta. Dzięki gospodarnym, rozsądnym właścicielom Grodków cały czas się powiększał.
Końcówka XIV wieku oznaczała dla Grodkowa zastój w dalszym rozwoju. Dopiero na początku XV wieku nowy właściciel postawił na dalszą rozbudowę zabudowań miejskich. Miasto ucierpiało w wyniku najazdu Husytów. Dalsze lata to liczne wojny o Śląsk, co również nie było dobrym czasem dla miasta.
XVI-XIX wiek
W 1532 roku w Grodkowie miał miejsce zjazd książąt śląskich. Epoka renesansu nie była zbyt szczęśliwa dla Grodkowa, gdyż wybuchły tutaj aż trzy pożary, które w znaczny sposób przyczyniły do zniszczenia zbudowań miejskich. Nowy właściciel starał się przebudować cześć miasta tak, by zwiększyć bezpieczeństwo.
XVII wiek to przede wszystkim czas wojny trzydziestoletniej. W tym czasie w Grodkowie panowały nastroje prokatolickie. Niestety, w związku z tym, że działania wojenne toczyły się w dużej mierze w Czechach i na Śląsku, niosło to ze sobą liczne problemy dla miejscowej ludności. Największą klęską był głód, który, niestety ale zaświecił również w oczy mieszkańcom Grodkowa.
Grodków w wieku XVIII przede wszystkim pełnił rolę garnizonu dla wojsk pruskich. Co ciekawe, mniej więcej w tym czasie pojawiły się pierwsze próby wydania gazet lokalnych. Wiązało się to z prężnym działaniem szkoły ewangelickiej. Kolejny wiek, XIX przyniósł miastu prężny rozwój.
XX wiek
Do wybuchu drugiej wojny światowej w Grodkowie stanęły nowe budynki – szpital powiatowy, nowe koszary, basen miejski. Później, w wyniku działań wojennych miasto uległo zniszczeniu w 60%. W okresie PRL nastąpiła powolna odbudowa.