Projekt nowej siedziby Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów
Brzeskie Muzeum Piastów Śląskich ukazało fragment Programu Funkcjonalno-Użytkowego, dotyczący zamierzeń aranżacyjnych elewacji przyszłego obiektu Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów. Planowane jest utworzenie tej nowej instytucji w budynku, który dawniej pełnił rolę Gimnazjum Piastowskiego. Za przygotowanie wizualizacji odpowiadała Archistructura – pracownia projektowa z Wrocławia. Wynikiem ich pracy są propozycje, które powstały na podstawie badań i analiz prowadzonych w latach 2022-2023 przez dr. hab. inż. arch. Andrzeja Legendziewicza reprezentującego Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, Piotra Wanata – konserwatora sztuki, odpowiedzialnego za badania konserwatorskie obiektu oraz dr. Andrzeja Peszko z Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.
Gimnazjum Piastowskie, które znajduje się w Brzegu, zostało wybudowane w roku 1569 na polecenie księcia Jerzego II Piasta. Imponująca fasada frontowa tej budowli składa się z czterech pięter (wliczając poddasze) i dziewiętnastu osi okiennych. Zdobiona jest dziewięcioma facjatami dachu, a także krużgankami i wieżą od strony dziedzińca. Architektura budynku nawiązuje do stylu pałacowego.
W przeszłości była to uczelnia o charakterze protestanckim, która zasłynęła jako elitarny ośrodek edukacyjny dla szlacheckiej młodzieży nie tylko ze Śląska, ale również z Czech, Moraw, dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz państw niemieckich. W pierwszych latach XVII wieku uzyskała nawet uprawnienia do nadawania tytułów akademickich. Szczyciła się posiadaniem cennej kolekcji książkowej o liczącej blisko trzy tysiące woluminów. Można było tam znaleźć takie dzieła jak Kodeks lubiński (Legenda o św. Jadwidze), Kronika książąt polskich (Chronica principium Poloniae), egzemplarz tez Marcina Lutra przeciwko odpustom wydrukowany w 1517 roku czy cenioną mapę Śląska stworzoną przez Martina Helwiga w 1561 roku.