Zakopane tajemnice dziedzictwa Ziemi Piastowskiej odkrywane przez archeologów
Badania archeologiczne prowadzone na terenie dawnego dziedzińca Gimnazjum Piastowskiego w Brzegu przynoszą nieoczekiwane odkrycia. Archeolodzy, którzy biorą udział w tym procesie odkrywczym, dotarli do najstarszych warstw bruku, które można datować nawet na XIV wiek. Prace te są częścią przygotowań do utworzenia Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów na tym historycznym gruncie.
Struktury budowlane, które pojawiły się dwa lata przed otwarciem gimnazjum, to jest w 1564 roku, są teraz starannie analizowane przez historyków. Te konstrukcje były wykorzystywane przez profesorów i wykładowców Gimnazjum Piastowskiego, ale ich istnienie nie trwało zbyt długo. Jak tłumaczy dr Andrzej Peszko, pełnomocnik dyrektora Muzeum Piastów Śląskich ds. tworzenia Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów, te budynki zostały zniszczone podczas oblężenia Brzegu 2 maja 1741 roku.
Na podstawie obecnych odkryć można wywnioskować, że życie profesorów z Gimnazjum Piastowskiego było pełne wygód. Najwyraźniej mieli na tyle wysoki standard życia, że mogli pozwolić sobie na luksus chodzenia do pracy w kapciach. Ponadto, używali chińskiej porcelany, a ich poranną jajecznicę przyrządzano na glinianej patelni postawionej na trójnogu.