Strzeż się zamarzniętych zbiorników wodnych!
Policja przestrzega
Wydawać by się mogło, że ostrzeżenia o nie wchodzeniu na lód pokrywający zbiornik wodny dotyczą tylko dzieci i młodzieży. Nic bardziej mylnego. Często okazuje się, że to dorośli stanowią najbardziej lekkomyślną grupę osób, które nie dbają należycie o swoje bezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o zimowych zagrożeniach i dbać zarówno o bezpieczeństwo swoje jak i najmłodszych. Policja przed tym przestrzega i apeluje. Również w Brzegu.
Policja pilnuje, ale…
W ostatnim czasie aura pogodowa przyczyniła się do tego, że zbiorniki wodne w Brzegu i okolicach zamarzły. Nawet jeśli mróz utrzymuje się dłuższy czas to nie możemy być nigdy pewni tego, że lód nie załamie się pod nami, kiedy na niego wejdziemy. Może także załamać się pod naporem mniejszej masy, np. dziecka. Brzeska policja stara się pilnować zbiorników najpilniej jak potrafi. Funkcjonariusze patrolują zbiorniki, zwracając szczególną uwagę na to, czy w okolicy nie widać gdzieś dzieci, młodzieży czy wędkarzy. Jednakże funkcjonariusze nie mogą pełnić dyżurów przy każdym zbiorniku 24 godziny na dobę. Dlatego tak ważne jest, abyśmy również dbali o bezpieczeństwo we własnym zakresie.
Należy pouczyć dzieci
Bardzo ważne w tym wszystkim jest to, aby należycie pouczyć nasze dzieci. Trzeba je uświadomić w zakresie niebezpieczeństwa i przestrzec aby nigdy, ale to nigdy nie wchodziły na lód. Należy też sprawować nieustanną kontrolę nad tym, gdzie konkretnie bawią się najmłodsi. Może też zdarzyć się tak, że nierozsądni koledzy będą chcieli namówić nasze dziecko na wejście na lód. Aby zapobiec takim sytuacjom należy dziecko uczyć asertywnego odmawiania takim propozycjom.
Jeżeli już jesteśmy świadkami tego, że jakieś dziecko bawi się na zamarzniętym zbiorniku wodnym, musimy odpowiednio zareagować. W pierwszej kolejności należy zwrócić bawiącym się dzieciom uwagę i nakłonić je do zejścia z lodu. Jeśli to nie pomoże, należy zadzwonić pod nr 112 i o wszystkim powiadomić policję.
Co robić w razie załamania się lodu?
Czy kiedy lód już się pod nami załamie to możemy coś sami na to poradzić? Jest kilka rzeczy o których warto pamiętać, a które mogą ocalić nam życie. Po pierwsze należy zachować spokój. W miarę możliwości powinniśmy położyć się płasko i spróbować wejść na lód. Jeśli to się uda należy starać się poruszać w tej pozycji w kierunku brzegu. Po drugie jeśli widzimy, że pod kimś innym załamał się lód, należy wyciągnąć w jego stronę jakiś długi przedmiot, którego mógłby się chwycić. Po trzecie zawsze po takich sytuacjach należy powiadomić służby alarmowe. Wreszcie po czwarte osoba, która wydostała się z lodowatej wody potrzebuje zabezpieczenia przed dalszym wychłodzeniem. Do tego celu można użyć suchego ubrania.
Po więcej aktualności z województwa opolskiego zapraszamy na stronę: opoleinfo.pl